Başa Dön

Siparişlerim      Kampanyalı Ürünler    Çok Al - Az Öde      Aptamil Bebek Mamaları
%6
Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali
15.99 TL14.99 TL
KDV Hariç:14.99 TL
2 yorum yapılmış.

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali, en önemli Türk yazar ve şairlerden biridir. 25 Şubat 1907’de Eğridere, Bulgaristan’da doğmuştur. Babasının mesleğinden dolayı farklı şehirlerde eğitim görmüştür. Üsküdar, Çanakkale, Edremit’ten sonra Balıkesir’de devam ettiği öğrenimini son olarak İstanbul Öğretmen Okulu’nu bitirmiştir. Bir dönem öğretmenlik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kazanmış olduğu burs ile 1928 yılında Almanya’ya giderek eğitimine devam etti. 1930 yılına kadar Almancayı en iyi şekilde öğrenmek için Almanya’daki bir kursta eğitim aldı. Bu süreçte Ivan Turgenyev, Edgar Allan Poe, Thomas Mann gibi önemli yazarlarla tanışan Sabahattin Ali’nin eserlerinde de bu kişilerden etkilenmiş olduğu görülmektedir


1930’da Türkiye’ye dönen Sabahattin Ali öğretmenliğe devam etti. Bu zamana kadar yazmış olduğu öykülerini de bir dergide yayınlamaya başladı. Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla Sabahattin Ali, 1932 yılında 1 yıl hüküm giyerek Sinop Cezaevi’ne gönderildi. Aldırma Gönül isimli şiirini de bu cezaevinde yazmıştır. 1933 yılında hapisten çıkan Sabahattin Ali, aynı yıl içerisinde memuriyet kaydı da silinmiştir. Hakkında çıkan iddianın doğru olmadığını gösteren "Benim Aşkım" adlı şiirini 1934 yılında Varlık dergisinde yayınlamıştır. Bunun üzerine öğretmenliğine devam ederek, çevirmenlik yapmış ve 1938’de devlet konservatuarında dramaturg olarak atanmıştır.


1935 yılında Aliye Hanım ile evlenmiştir ve Filiz Ali adında bir çocukları olmuştur. Çocuğunun olmasının sonrasında günümüzde de halen çok okunan kitaplar listesinde yer alan Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan isimli roman türündeki eserlerini yazmıştır. Bir diğer çok okunan ve sevilen kitabı olan Kürk Mantolu Madonna isimli eserini 2. Dünya Savaşı sırasında askerde iken kaleme almıştı.


Daha sonra İstanbul’a geri dönen Sabahattin Ali arkadaşı Aziz Nesin ve Marko Paşa ile bir mizah dergisi çıkardı. Bunun üzerine yazdıkları yine davalara ve tutuklanmasına yol açmıştır. Son zamanlarda yaşadığı ekonomik ve sosyal bunalımlar neticesinde ülkeden gitme isteği doğmuştur. Bunu yasal yollarla yapamayacağını anlayan Sabahattin Ali, yasa dışı yollarla Bulgaristan’a kaçmaya çalışmıştır. Ancak bu esnada 1948 yılında öldürülerek hayatını kaybetmiştir.


Sabahattin Ali’nin kitapları;


Romanlar: Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna


Öyküler: Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni Dünya, Sırça Köşk


Deneme: Çakıcı’nın İlk Kurşunu


Şiirler: Dağlar ve Rüzgâr, Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler


Oyunlar: Esirler


Mektup: Canım Aliye, Ruhum Filiz